- rubrikaDIYInspirace

Kreativní trendy 2019/2020

18.11.2018

Poslední dobou je téma DIY (do it yourself) a vůbec kreativní design a řemesla aktuálnější víc, než kdy předtím. Rozhodla jsem se věnovat tomu více pozornosti a zaměřit se ve spolupráci s Creativeworld 2019 na to, co bude příští rok v této oblasti trendy.

Tvoření už dávno není jen záliba, spíše bych to nazvala životním stylem, ale také potřebou. Rukodělná tvorba, kresba, malba, to vše podporuje motorické dovednosti, rozvoj mozku a je to ideální protiklad dnešního digitálního světa.


Právě zmíněný Creativeworld, který se každoročně koná v německém Frankfurtu (letos ve dnech 26. až 29. ledna 2019) a který je zaměřen na umělecké, výtvarné a DIY potřeby, je důkazem toho, že o kreativitu neustále roste zájem. Tento mezinárodní veletrh je plný inspirace, života a nápadů do budoucnosti a bude opět stoprocentně plnit svou roli největší celosvětové platformy pro tento sektor. Inovativní produkty si z veletrhu odvážejí prestižní ocenění, návštěvníci odjíždějí plni dojmů z nejnovějších trendů a zajímavých prezentací na stáncích.

Trendy pro sezónu 2019/2020 jsou o společném čase, přirozenosti a vitalitě. Tři prezentované styly – cosy site, natural location a happy place – převádějí tyto myšlenky do domácího prostředí.

Cosy site

foto: creativeworld.messefrankfurt.com

Vyjadřuje především světlé barvy – od zářivě bílé, přes odstíny neběleného plátna, až po surovou vlnu. Primární technikou je namáčení v barvě. To se dá využít třeba u předmětů z vašeho oblíbeného blešáku nebo starých věcí, které najdete na půdě. Příkladem jsou malé vázičky, částečně nebo kompletně namáčené do barvy a zavěšené do prostoru. Na dozdobení pak můžete použít větvičky, stébla trávy a jiné přírodniny. Ty lze také nabarvit technikou air brush.

Dalším výrazným symbolem jsou tkaniny, provazy a silná lana. Stále jsou velmi trendy jednoduché techniky makramé. Nástěnné obrazy, závěsy z vlny, provázku nebo lan krásně zateplují interiér.

Natural location

foto: creativeworld.messefrankfurt.com

Příjemné materiály v sytých barvách. V interiéru se uplatní především len a keramika. Neglazované povrchy, nepravidelné tvary a ručně vyráběná keramika s přiznanými nepřesnostmi. Vynikne na stole ve venkovském stylu. Právě rukodělný vzhled je pro tento styl spojujícím prvkem. Dekorativní patchwork na lněném nebo jiném přírodním základě využívá techniku sashiko. Vznikají tak nádherné ubrusy a prostírání. Nesmíme zapomínat ani na háčkované dečky.

Happy place

foto: Pinterest

Tento trend prezentuje papír. A papír je nesmrtelný! Girlandy, papírové pozvánky, jmenovky, dárkové krabičky, balicí papír i tématické oslavy dostávají s tímto stylem nový směr. Nejedná se však pouze o přírodní odstíny. Všechno je hezky veselé a pestré, barvy plné a jasné, v odstínech žluté, oranžové, červené a růžové.

Botanika a džungle

Další trendy letošního veletrhu Creativeworld jsou ve znamení botaniky a džungle. Rostliny, listy, kaktusy a brouci. Tyto motivy používám i já osobně docela často, hlavně všechny možné tvary a velikosti listů.

Lidé si ve svých domovech chtějí vytvořit místo, kde se cítí dobře a mohou si bezstarostně odpočinout. Velmi dobře to vystihuje dánské a norské slovo hygge – vyjadřuje pohodový přístup k životu spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco hezkého v každém okamžiku. Potahy židlí a textilní obrazy z XXL přízí, dekorativní předměty z betonu, houpací sítě a nebo minizahrádky. Buď ve velkých vázách, na dřevěných tácech, nebo na podkladu z mechu jako výzdoba pro jarní dny.

The Gardener bude také jedno z velkých témat. Rostliny, listy, ovoce, zelenina a hmyz. Designéři představili kreativní nápady, jako jsou brouci tištění na vysoce kvalitním papíru, reliéfní listové motivy nebo obrysy bylin a zahradních rostlin. Pro tento trend jsou typické přírodní barvy, hlavně odstíny zelené, tmavě modré a zlaté.

Krasopísmo

foto: Pinterest, creativeworld.messefrankfurt.com

Psaní velmi dobře rozvíjí jemnou motoriku, posiluje paměť a používá se i jako relaxační metoda. Kaligrafie se teď těší velké pozornosti. Na každém rohu na nás vykukují kurzy krasopísma, neboli handlettering. Písmomalířství jako hobby se stále vyvíjí a na trhu se objevují stále nové a nové psací potřeby. V současné době je velmi populární kombinovat kaligrafické písmo s plakátovými barvami nebo vodovkami. K vidění budou také keramické popisovače nebo textilní fixy a pera vhodná pro zdobení stěn v interiéru.

Street art

V kontextu barev na zdi je velká poptávka o potřeby na street art. Dříve undergroundové tabu, dnes umělecká forma, která se dokázala dostat do muzeí a nyní se probojovává i do našich obývacích pokojů.

foto: Pinterest, creativeworld.messefrankfurt.com

Chcete-li být styloví, pořiďte si graffiti za pohovkou, v kuchyni, na zahradě nebo na balkonové stěně. Z nabídky potřeb pro street art je zřejmé, že důraz je stále častěji kladen na ochranu životního prostředí a zdraví. Například spreje s náplněmi na opakované použití spolu s výrobky, které slibují minimální zápach a mohou být použity na všechny druhy a typy povrchů.

Veletrh Creativeworld je nejdůležitější akcí nového roku a platformou pro představení trendů pro nadcházející sezónu. Takže pokud byste si to rádi chtěli omrknou živě a nasbírat novou inspiraci, určitě do Frankfurtu vyražte. Možná by vstupenka na Creativeworld mohla být i hezký dárek k Vánocům pro někoho blízkého, co říkáte?

Článek vznikl ve spolupráci s www.messefrankfurt.cz.

Sdílet
Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..